Co tu znajdziesz

środa, 28 stycznia 2015

Zimowe ptakoliczenie

Znienacka napadł nas śnieg. A potem my uzbrojeni w lunety, lornetki i aparaty wyruszyliśmy kogoś napaść. Aura nie sprzyjała, ale nasz przewodnik Szymonides tak ciekawie opowiadał i tyle ptaszorów udało się zauważyć, że czas śmignął jak sikorka. Wycieczki w całej Polsce organizował OTOP - łypnijcie! 


Ptakiem zimy 2015 jest sójka - w Świerklańskim Parku naliczyliśmy ich aż 37! Wiecie, że ta spryciara umie udawać głos myszołowa, a nawet bielika? Jak słuchaliśmy jej skrzeczenia... to stwierdziliśmy, że też byśmy się na jej miejscu uczyli obcych języków. Spotkaliśmy też żółto-czarne czyże, gile z białymi tyłkami, raniuszki (Udało się widziałam raniuszka! A teraz misja: lepsza lornetka... albo lunetka), kaczki krzyżówki co im zimno w łapki, nurogęsi i kormorany, dzięcioła dużego i zielonego, sikorki modraszki i bogatki z czarną piską , kosy, kowaliki, białowrony i pewnie jeszcze zapomniałam któregoś wymienić. Był cień szansy na młodego bielika i może nawet cień ten widzieliśmy. 

Policzyliśmy je wszystkie, nikt się nie ukrył w dziupli czy pod pniem, haa! A teraz zwracam znów bardziej uwagę na to, co przelatuje, skacze albo siedzi na gałęzi. Na przykład pod domem Mai cały krzak ćwierka wróblami, no chyba ich się tam awanturuje z pięćdziesiąt! Oczywiście są też wszędobylskie sroki, miejskie chuligany. Ptaki są tuż obok nas, przycupnięte i naburmuszone z zimna. Człowieki, sypnijcie choć ziarenko, zima jest. 

Ptak zimy 2015, łatwo rozpoznać ją po ubarwieniu - pasiastych piórkach black&blue, brązowym ciele, czarnym ogonie i białym tyłku (podogoniu ładniej mówiąc). Sójka jest krukowata i to najbardziej ubarwiona z krukowatych w Europie, co raczej niezwykłe obie płcie są ubarwione podobnie. Takie piórka innego koloru w skrzydle nazywają się ładnie: lusterko. Głównie dlatego, że często odbijają światło i dają złudzenie koloru. I po skrzeczeniu też ją poznacie, artystkę. No chyba, że akurat udaje innego ptaszora. Szerokie skrzydła o zaokrąglonych brzegach i ogon jak wachlarz. Sójka, daj piórko! To ładne! 

Brak komentarzy: